
Що приховують черкаські книгарні?
Спочатку повномасштабного вторгнення росії в Україну у Верховній Раді зареєстрували законопроект покликаний заборонити продаж російських та білоруських книг. Видані дозволи на ввезення розповсюдження таких книг раніше скасовуються. З моменту ухвалення законопроекту з 1 січня 2023 року книги мають видаватися українською мовою та умовами корінних народів України і країн Євросоюзу. Це також поширюється на книги, які були випущені на тимчасово окупованих територіях. За це проголосувалипонад 300 народних депутатів. Протез згідно з пояснювальну запискою заборонене зачепить книгу виданих в Україні до 1 січня 2023 року. Це не буде стосуватися книги які видані за часів СРСР чи раніше. Що стосується перекладної літератури, то вона має видаватися і розповсюджуватися в перекладах на українську або будь-яку офіційну мову Європейського Союзу чи мову корінного народу України.

Нагадаємо

Обмеження щодо книг ввезених із росії діють із 2016 року, але тоді це стосувалося тільки книг, що мають антиукраїнський зміст. З початку війни у Держкомтелерадіо був опублікований Наказ про зупинення видачі і дії дозволів на ввезення книг виданих на території росії.
"Рішення Держкомтелерадіо прийнято на початку березня у зв'язку з відкритою та широкомасштабною військовою агресією РФ проти України та з метою недопущення культурного та інформаційного впливу держави-агресора на суспільні настрої українців", – повідомив комітет у заяві.
Не все так успішно
Законопроєкт ще так і не підписаний Президентом України. Це призводить до того, що на українському ринку залишають книги російського походження, що завезені їз "третіх" країн.
На сайті Президента була зареєстрована петиція з проханням підписати Закон щодо заборони видавничої продукції держави-агресора, Республіки Білорусь та тимчасово окупованої території України.
Авторка петиції Анна Погорєлова пише: "Чому й досі деякі книгарні в Україні безкарно продають книги російських чи білоруських видавництв? Чому ми й досі толеруємо спонсорування терористичної держави та її співучасника, які щодня вбивають чи катують українців, руйнують наші міста й села? Цією петицією я закликаю Президента України Зеленського Володимира Олександровича негайно підписати Проєкт Закону №7459 і тим надати йому чинності як Закону."
Проте петиція не набрала достатньої кількості підписів.

Проте у Конституції України, в разі завершення терміну розгляду законопроєкту Президентом, йдеться про наступне:

Заборонене на прилавках?
Своє розслідування я провела у центрі Черкас, щоб з'ясувати чи дотримуються книгарні закону. Я відвідала одні з найвідоміших магазинів міста.
Акварель
Буквиця
Світоч
.jpeg)
.jpeg)
Знайдені на полицях книги написані лише українською і видані в Україні, хоча авторки російські. Продаж таких книг не порушує закон, якщо вони перекладені до 1.02.2023 року.
.jpeg)

Усі відео
Варто зазначити, що магазин дійсно дотримується закону. Хоча, вкінці консультантка додала, що книги прийняли з полиць не так давно, можливо 2 місяці тому.
Буквиця
Знаходиться за адресою:
ТРЦ "Хрещатик Сіті" Другий поверх., вулиця Остафія Дашковича, 19
Мою увагу до магазину Буквиця привернула публікація черкаської б'юті-блогерки Наталії Небелиці, де вона звернула увагу на книгу, автор якої підтримує війну в Україні.


На просторах інтернету я знайшла відгуки про цей магазин і вони часто не дуже хороші.



Я звернулася до адміністрації ТРЦ, на що отримала таку відповідь:


Через декілька днів я відвідала цей магазин, щоб переконатися, що книги більше немає. Проте, на полицях все ще стоять книги російського видавництва минулих років. Консультанти кажуть, що нових вони не отримують, а тільки продають залишки.



Лабковський Михайло Олександрович — російський психолог, письменник, юрист, телеведучий і радіоведучий.
На жаль, решту книг російського видавництва продовжують продавати у Буквиці.
На моє звернення відреагували у Держкомтелерадіо на ситуацію у книгарні:

Світоч
Адреса: вулиця Байди Вишневецького, 38
Останнім магазином для перевірки був Світоч, де теж безліч книг російського видавництва. Знову Москва та Санкт-Петербург і російські письменники.


.jpeg)
Проте у цій книгарні на мене чекала вражаюча знахідка, а саме:
книга із зображенням забороненої радянської символіка російського автора і видана у росії.

.jpeg)
В Україні існує Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 9 квітня 2015 року № 317–VІІІ зі змінами...


Закон передбачає кримінальну відповідальність — стаття 436 -1 Кримінального кодексу України — виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки і пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів карається позбавленням волі на строк до п’яти років.
Відповіді поліції на запит не було. Якщо покликатися на матеріал "У вінницькій книгарні продають книжки російських пропагандистів. Чи можна з цим щось вдіяти?" видання "20 хвилин", то у поліції на подібний запит відповіли:
"За порушення цього Закону передбачається адміністративна відповідальність, але наразі підпису під ним немає, тому ми не можемо нічого вдіяти, — пояснює речниця Головного управління Нацполіції у Вінницькій області Заріна Маєвська. — До відповідальності ми можемо притягнути, якщо у книжках виправдовують війну, ворожу ідеологію, комуністичний режим тощо. Якщо ж ці книги, наприклад, з психології чи педагогіки, ми не можемо нічого із цим зробити. Навіть, якщо їх автори підтримують війну. "
Щодо зображення радянської символіки, то сподіваємось, що поліція відреагує на запит.
Що робити із російськими книжками на ваших полицях?
У Черкасах відкритий пункт здачі російських книг на макулатуру у Департаменті соціальної політики.
На численні прохання містян акцію зі збору макулатури мовою окупанта продовжено до кінця цього тижня, тобто до 12 травня. Повідомили у департаменті соціальної політики.
По закінченню акції всі вони перетворяться на макулатуру. А виручені кошти – на дрони чи тепловізори для української армії.