top of page
терапія

Посттравматичний стресовий розлад під час війни

Війна на території України триває з 24 лютого 2022 року. І весь час наша психіка перебуває в напрузі, що є причиною виникнення проблем із психічним здоров’ям. Під час війни психіка перебуває у напрузі, що спричиняє порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події. Внаслідок цього близько 8% чоловіків та 20% жінок мають посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – про це повідомляє МОЗ України.

Ми вирішили дослідити питання погіршення психічного стану під час війни.

ПТСР - що це?

Посттравматичний стресовий розлад —  це комплекс психічних розладів, що є проявом дезадаптивного відстроченого або затяжного ­реа­гування на стресові події надзвичайно загрозливого чи катастрофічного характеру.

За визначенням лікарів, його прояви з’являються через щонайменше чотири тижні після травматичної події. Один із різновидів важкої психологічної травми – участь військового у бойових діях.

"Якщо говорити про лікування, то є головне правило: у разі появи симптомів ПТСР слід за будь-якої можливості звернутися по допомогу до сімейного лікаря, психіатра та фахівця із психічного здоров'я", - наголошують у МОЗ.

А що ви знаєте про стрес?

“Я раджу відслідковувати свої емоції та не подавляти їх, а старатись обговорювати з близькими або направляти у якесь русло. Продовжуйте піклуватись про себе і займатись повсякденною рутиною, щоб відчувати, що Ви маєте позитивний вплив на власне життя. Продовжуйте робити те, що Вам приносило задоволення у довійськовий період, а якщо це неможливо або Вам бракує сил - намагайтесь більше відпочивати і бути "в моменті".

Наталія Венглинська , психолог

Поради психолога
"Як запобігти проявам ПТСР?"

Наталія Венглинська

Blue Green Illustrated 5 Productivity Tips and Tricks Infographic (1).png

Як лікувати ПТСР?

СТРЕС (1) (1).png

Для лікування посттравматичного стресового розладу (ПТСР) успішно використовується широкий спектр видів психотерапії. Також часто застосовують СІЗЗС або інші лікарські препарати.

У разі відсутності лікування ступінь тяжкості хронічного ПТСР часто знижується, але розлад повністю не проходить, а у деяких людей залишаються тяжкі порушення.

Експозиційна терапія — це основна форма психотерапії при таких розладах. Вона передбачає, що людина має знову потрапити в ситуацію, якої уникає, бо це може спровокувати спогади про травму. Повторне повернення у фантазіях до травматичного досвіду само по собі зазвичай зменшує дистрес після початкового посилення дискомфорту.

 

Десенсибілізація і репроцесуалізація рухом очей одна з форм експозиційної терапії. В ході цієї терапії пацієнтів попросять слідкувати за рухаючимся пальцем психотерапевта, поки вони уявляють себе у травмуючій події.Також допомагає припинення певних ритуальних дій, таких як надмірне миття, щоб відчути чистоту після сексуального нападу.

 

СІЗЗС можуть зменшувати тривогу та/або депресію. Празозин допомагає зменшити нічні кошмари. Іноді призначають стабілізатори настрою та атипові антипсихотичні препарати, але аргументів на користь їх застосування вкрай мало.

Оскільки тривога часто є інтенсивною, важливу роль відіграє підтримуюча психотерапія. Психотерапевти мають бути емпатичними та співчутливими, розпізнавати та визнавати психічний біль пацієнтів і реальність травматичних подій. На початку лікування багатьом пацієнтам потрібно навчитися розслаблятися і контролювати тривожність (наприклад, усвідомлення, дихальні вправи, йога), перш ніж вони зможуть переносити експозицію, яка зазвичай є стрижнем лікування ПТСР.

Стосовно провини вцілілого, може бути корисною психотерапія, спрямована на те, щоб допомогти пацієнтам зрозуміти та змінити своє самокритичне та каральне ставлення до себе. 

Джерело: Довідник MSD для фахівців 

URL: https://www.msdmanuals.com/uk-ua/professional/psychiatric-disorders/anxiety-and-stressor-related-disorders/posttraumatic-stress-disorder-ptsd 

bottom of page