top of page

Від початку повномасштабного вторгнення багато українців мають наслідки стресів та тривог, які вплинули на ментальне здоров'я. Досить часто під час війни сильна паніка перетворюється на панічні атаки. Що ж таке панічна атака, які її прояви і як з цим боротися, розкажемо у матеріалі.

Що таке панічна атака?

За  визначенням МОЗ України, панічна атака — це раптовий епізод сильного страху, що зумовлює важкі фізичні реакції, без реальної небезпеки чи видимої причини. Коли трапляються напади паніки, ви можете подумати, що втрачаєте контроль, переживаєте серцевий напад або навіть помираєте.

    pexels-engin-akyurt-3356489.jpg

    Як розпізнати панічну атаку?

    Blue Modern Simple Professional Concept Mind Map Graph.png

    Анна, судентка ЧНУ імені Б. Хмельницького

    (інформація прихована з етичних міркувань) має панічні атаки не один рік, вона поділилася з нами своєю історією про цей розлад.

    1. Коли вперше в тебе з'явилися ПА?


    Уперше панічні атаки у мене з'явились  десь у 14-15 років.

    2. Що ти відчувала?
    Найсильніше— страх. Я не знала що це таке, не знала що існує такий термін, як ПА. Не знала кому розповісти і як саме пояснити, що зі мною відбувається.

    3. Чи зверталась до фахівця?
    Так, я зверталась не один раз до лікарів, спочатку до педіатрів, тоді до неврологів. На жаль, мені просто призначали заспокійливі пігулки, казали менше часу проводити в телефоні та перестати нервувати. Останнє дратувало особливо, оскільки перестати нервувати людині, яка вже занадто знервована, не дуже то й легко. Я слідувала їх вказівкам, проте мій стан не покращувався, аж поки я не звернулась до іншої неврологині, яка призначила мені курс рефлексотерапії та легкі психотропні пігулки. Ось це справді допомогло. І, до речі, на доволі тривалий час. ПА почали відбуватися менше, а згодом зникли. У мене з'явились сили далі жити нормальним життям та вирішувати проблеми.


    4. Що ти робиш, щоб їх побороти?
    Я ще не навчилась аж надто ними керувати, але поки що найліпший спосіб — визначити проблему, яка робить нерви та спричиняє аж такий стрес, а тоді вирішити саму проблему.


    5. Як часто вони в тебе з'являються?
    Нині у зв'язку з війною та навчанням, на жаль, з'являються доволі часто, бодай навіть кожен день (а інколи й по кілька разів у день.


    6. Це відбувається раптово чи після стресу?
    Зазвичай, це відбувається в період стресу, але приходять вони раптово. Наприклад, один місяць у моєму житті багато стресу і в той місяць вони щодня неочікувано настають.


    7. Чи вплинула війна на твої ПА? Якщо так, то як?
    Так, дуже вплинула. Перші місяці то взагалі був жах що відбувалось із моєю нервовою системою. Почувалась я тоді, як і більшість моїх знайомих, на 1 бал з 10ти.


    8. Чи впливає навчання на ПА? І як?
    Так. Це теж дуже сприятливе середовище для розвитку моїх панічних атак. Я дуже нервую під час сесій, коли горять дедлайни, а треба охопити великий об'єм інформації. Також нервую, оскільки важко поєднувати навчання з роботою, тому під час сесій "привіт" моїм ПА.


    9. Як тобі допомагають твої близькі чи оточуючі?
    Більшість оточуючих не знають, тільки найближчі люди. Зазвичай мене просто заспокоюють, що все добре, і все не так страшно, як мені здається.


    10. Як ти дбаєш про своє ментальне здоров'я? Що допомагає?
    Час від часу я намагаюсь з'їсти щось смачненьке з пекарні, подивитися улюблений серіал, погратися з котиком, пограти в комп'ютерну гру, сходити на прогулянку. Це допомагає трохи відволіктися від моєї тривожності та думок про погане.

    Софія Грязова

     психолог, психотерапевт

    Що про це каже фахівець?

    Як проявляються ПА?

    Панічні атаки — це цілий комплекс симптомів, які полягають у неконтрольованій тривозі: переднепритомний стан, тремор, серцебиття, сплутаність свідомості. Панічна атака може мати різні стадії розвитку від слабкої до сильної, коли людина дійсно втрачає свідомість. Тут же може бути і гіпергідроз (мокрі долоні), і пітливість загалом, сльозливість, дезорієнтація у просторі та часі, людина дихає поверхнево, не може сфокусувати погляд, важко може відповідати на питання, втрачає силу. Головне ж тут – сплутаність свідомості. Можуть бути судоми. І ось якщо людина не може впоратися з цим, 

    які б зусилля волі не застосовували - це ПА — крайня форма прояву страху, в якій страх виглядає некерованою реальністю. Найкраще купірувати її на підльоті, не давати їй розвинутися. Ще краще вжити профілактичних заходів, оскільки джерелами можуть бути будь-які подразники: зовнішні (звуки, запахи, види) та внутрішні (думки), які при кожному наступному випадку ПА будуть підвищувати своє сигнальне значення, посилюючи симптоматичний комплекс ПА, якщо вони повторюватимуться. 

    Що впливає на появу панічних атак?

    ПА можуть відбуватися кілька разів на день, вона може тривати кілька годин, це залежить від ступеня виснаження організму, від ступеня виснаження психічних структур. Коли людина застуджена, або має якийсь біль у тілі, ПА проходять важче, тому що людина ослаблена переживанням болю, а біль – це теж така емоція, яка теж забирає сили на подолання цього стану. Що зрештою запускає ПА залежить від того, як склалося навчання, що стало стимулом запуску першого епізоду. Але завжди слід пам'ятати, що навіть перший епізод - це вже не початок, це вже перехід у нову якість фобічного неврозу, який був до того. Тобто людина вже була виснажена і виснаження перейшло на якісно новий рівень.

    Що з цим робити?

    Коли починається панічна атака, потрібно зосередитись на чомусь одному. Це може бути все, що завгодно: можете перерахувати ґудзики на своєму пальті, можете перераховувати в слух цифри на банківських картах, рахувати перехожих тощо. Завдання утримати фокус уваги, тому що саме це розфокусування робить людину безпорадною перед ПА. Можна себе вщипнути або зробити ще щось, що допоможе опанувати фокус уваги. Можете також сповільнювати дихання, але дихати потрібно носом, подовжуючи видих. Так встановлюватиметься контроль над свідомістю. Можете також застосовувати техніку дихання Марини Корпан 2/4, при якій на видиху живіт втягується, відстежувати можна рукою. У важких ситуаціях для усунення станів можуть застосовуватися медикаменти, оскільки стан може бути настільки важким, що людина може просто збожеволіти і не пережити те, що сталося, тоді можуть навіть примусово відправити людину в сон. 

    Як допомогти людині, в якої почалась панічна атака?

    Якщо ПА відбувається у когось іншого, потрібно допомогти йому сфокусувати на чомусь його увагу. Дивіться очі в очі, підійдіть ближче, візьміть його за руку, погладьте його, встановіть тілесний контакт, чинити опір він не буде, тому що якщо він відкидатиме ваші руки, то це означає, що він не в ПА, а в гніві. Коли візьмете його сприйняття під свій контроль, розпитайте його про себе і про нього: чи він вас чує, чи може назвати ваше і своє ім'я, чи може порахувати пальці на вашій руці - це все необхідно, щоб зрозуміти глибину проблеми і вирішити чи викликати лікарів. Дихайте разом з ним, питайте, що він відчуває і де, торкаючись частин тіла, про які він говорить. Це людину збиратиме, тобто контроль над свідомістю відновиться і ви зможете перейти до дихальних вправ. Якщо людина в момент ПА зателефонувала нам віддалено – це говорить про слабкість глибини стану і це добре. Ваш вираз обличчя, тон голосу, поза і слова, які ви вимовляєте, повинні виражати повну впевненість і повний спокій, що нічого страшного не відбувається, все під повним контролем. Демонструвати паніку заборонено.

    Як діяти після закінчення панічної атаки?

    Після закінчення ПА необхідно відновити сон, навчитися розслаблятися, відновлювати та утримувати стан спокою. Коли цієї мети буде досягнуто, потрібно розпочинати роботу з емоціями, опанувати внутрішню мову і перехопити володіння собою, щоб вами керували ви, а чи не ваші емоції. Одним із найефективніших методів у роботі з цією ситуацією на сьогоднішній день є згашення, але що б ви не вибрали собі – треба працювати.

    Як надати першу допомогу?

    1V7a.gif

    Профілактика 

    МОЗ України рекомендує вжити такі заходи для попередження панічних атак та їх послабнення:

     

    • практики для розслаблення м’язів;

    • релаксація за допомогою дихальних вправ;

    • навчитися розпізнавати власні ознаки стресу та визначити разом зі спеціалістом ефективні техніки для їх послаблення.

    Отже, якщо панічні атаки повторюються, то не вагайтеся і звертайтеся до фахівців. Бережіть себе і своє здоров'я.

    bottom of page