Створено в межах авторського проекту
"Тримаймось! Як зберегти ментальне здоров'я під час війни?"
Стрес і навчання у студентському житті
Іноді, навіть через зусилля, не вдається сконцентруватися та засвоїти будь-яку інформацію. А буває, що ми можемо пригадати до найдрібніших деталей подію з минулого, математичну формулу або вірш. Що впливає на нашу пам'ять і здібності до навчання? З'ясуємо разом.
Найперше про що варто згадати під час навчання — це стрес. Він виникає досить часто, а особливо протягом останніх 16 місяців з початку повномасштабного вторгненння. Досить складно сконцентруватися, запам'ятовувати нове і знаходити ресурс для активної навчальної діяльності. Це відбуваться через пригнічення когнітивних процесів, тобто тих, що відповідають за пізнання та вивчення. Часом трапляється, що людина добре навчається, але раптово втрачає теммп і оцінка її роботи падає.
Це можна пояснити тим, що вивчення нового матеріалу є стресом для організму. Невизначеність для людини спричиняє ці процеси реаування. Через воєнну ситуацію у країні організм також реагує на це як щось нове і ніхто не може назвати конкретний час, коли це закінчиться. Слідом за невизначеністю виникає розгубленість. Чим більше таких процесів відбувається, тим слабше працює мозок під час навчання.
Студенти перебувають у стресі через повітряні тривоги, які вмикаються з різною тривалістю у будь-який час, через надмірне навантаження вкінці семестру, через звилювання під час іспитів і таке інше. Всі ці обставини погіршують згадані розумові процеси. тперебувають у постійному стресі, що призводить до погіршення описаних вище розумових процесів. Внаслідок тривалого стресового стану та постійного емоційного напруження, може виникнути дистрес — стан, коли людина стомлена і неспроможна пристосуватися до нових ситуації після постійного відчуття страху, тривоги, гніву. Від цього знижується імунітет, можуть з'являтися хвороби та відчуття знесилення.
В більшості випадків стрес має негативний вплив, особливо в умовах війни. Він виснажує, призводить до внутрішнього вигорання та безлічі хвороб. Проте варто розібратися чи весь стрес завдає нам шкоди.
Коли з'являється подразник, наш організм на нього реагує, наприклад, коли ми приймаємо руку, як торкнулися гарячого. Цей процес спричинив стрес. Реакція потрібна для того, щоб ми змогли пристосуватися до нових умов.
Існує два види стресу:
-
Еустрес — короткотривалий, який допомагає адаптуватися і підвищує стресостійкість ;
-
Дистрес — знижує адаптацію та стресостійкість, призводить до шоку, травм .
Від нових поставлених задач у студентів виникає тривога. Щойно з'являються ідеї вирішення, зменшується стрес і збільшується продуктивність, але надмірне навантаження причиняє стому. Втомлений організм не чинить опору стресу і працездатність знижується.
ПОРАДИ ДЛЯ УСУНЕННЯ І ПОПЕРЕДЖЕННЯ СТРЕСУ
Знайдіть причину стресу і намагайтеся її уникати
Намагайтеся керувати емоціями
Вчіться більше посміхатися, навіть якщо не хочеться
Фізичні вправ и знижують рівень стресу
Концентруйтеся на позитивних подіях
Що з нами відбувається під час стресу?
Постійні впливи стресу створюють напругу для всього організму. Це впливає на загальний стан і самопочуття.
Як це проявляється?
-
Втома та апатія
-
Почуття тривоги
-
Порушення режиму сну
-
Знижена продуктивність
-
Дратівливість та емоційна нестабільність
-
М’язова напруга
-
Розпач та ізоляція від суспільства
-
Погіршення зосередження, уваги та сприймання
-
Головні болі
-
Пробллеми з травленням та відсутність апетиту
Також в результаті тривалого хвилювання, з'являються звички кусати нігті, кусати губи, трясти ногою чи стукати пальцями. В декого починається надмірне потовиділення прискорене серцебиття, запаморочення, свербіж та інші симптоми, за якими можна помітити знервованіть і стрес.
Ми провели анонімне опитування серед студентів Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, у якому взяли участь 42 респонденти кафедри журналістики і PR-технологій. Ми з'ясували, що саме навчання має найбільший відсоток виникнення стресу, а саме 41.3%. Опитування було проведено 2023 року під час літньої сесії для точності результатів.
Чи сприяє ННІ української філології та соціальних комунікацій зниженню стресу у студентів?
Ми поспілкувалися з Оксаною Іванченко, директоркою ННІ УФСК. Вона розповіла про те, як інститут допомагає студентам під час сесії подолати стрес і отримати моральну підтримку.
Оксана Іванченко,
директор ННІ УФСК
Як зняти стрес на сесії?
З початком навчальної сесії у студентів з'вляється більше навантаження, більше хвилювання і емоційної напруги перед заліками і екзаменами. Це саме та невизначеність, про яку йшлося вище. Більшість намагаються отримати високі бали для свого диплому чи щоб отримати стипендію, а від цього організм отримує виснаження і втому. В деяких студентів це може спричинити невротичні розлади і психічні травми.
Щоб цього уникнути, ми підготували рекомендації, які опублікували на сайті Центру громадського здоров'я МОЗ України.