top of page

Як подбати про ментальне здоров'я?

balance.png

Станом на зараз 14% усіх відомих захворювань стосуються ментального здоров'я. Більшість людей не звертаються за допомогою, бо не розуміють цьому потреби або ж мають упереджене ставлення щодо цього. Психічних захворювань існує дуже багато, але найвідоміші та найпоширеніші з них це: тривожний розлад, гіперактивний розлад з дефіцитом уваги, шизофренія, посттравматичний стесовий розлад, депресія, порушення харчової поведінки.

balance (1).png

Ментальне здоров’я запорука щастя. Його визначення можна трактувати досить глибоко. Люди розуміють це поняття, проте не вміють зосереджувати на ньому увагу та бути пильними щодо їх самопочуття.  А як зрозуміти сигнали психіки про порушення балансу  — з'ясовуємо.

Ми опитали студентів ЧНУ ім. Б. Хмельницького кафедри журналістики і PR-технологій. Участь в опитуванні взяли 42 респонденти. За підсумками результатів ми з'ясували, що 73.8% відчули погіршення ментального здоров'я з початку повномасштабного вторгення

White and Blue Simple Trending Products Pie Charts.png

На вашу думку, в умовах війни люди почали відповідальніше ставитись до проблем із ментальним здоров'ям чи все ж існує упередження у суспільстві щодо цього?

У звʼязку з повномасштабним вторгненням у суспільства зʼявилася потреба у відновленні та збереженні ментального здоровʼя, кожен з нас відчув вплив війни на собі. І ця потреба набула масовості, отож якщо до цього моменту і були в когось якісь упередження, то всі вони відійшли в минуле. 

Цю потребу яскраво демонструє наплив абітурієнтів на психологічний факультет. Зараз величезна кількість моїх колег надають психологічну підтримку і допомогу на волонтерських засадах і кожен охочий може скористуватися цими послугами. Послуги психолога зараз стали доступні кожному.

 

Яка категорія людей найбільш вразлива?

До повномасштабної війни частіше зверталися молоді люди до 40 років, зараз ця категорія значно розширилася: все частіше звертаються за консультацією психолога особи старшого віку, подекуди навіть 65+.Кожен переживає події по-різному, відповідно до індивідуальних психологічних особливостей. Та напевно однією з найвразливіших категорій є діти і матері малолітніх дітей. У дітей немає попереднього досвіду, вони не знають як реагувати, як справлятися зі стресом. Найжахливіше, що дитяча психіка формується під впливом війни…

Чи допомагаєте ви комусь побороти їх психологічні проблеми?

 

В перший тиждень війни за ініціативи нашого ректора був створений центр психологічної підтримки і 10 викладачів факультету в режимі онлайн надавали психологічні консультації всім бажаючим. Я та мої колеги систематично працювали, працюємо та будемо працювати з усіма кому необхідна психологічна допомога: ми неодноразово працювали при військкоматах, госпіталях, реабілітаційних центрах. Минулого тижня закінчився один з проектів під патронатом МОН та Юнісеф — я в складі мобільної групи їздила по області та працювала з дітками. Я та мої колеги постійно працюють ВПО. І коли хтось звертається, то ми завжди готові допомогти.

Які слова у вашій роботі варто використовувати, а яких слід уникати?

Ні в якому разі не можна знецінювати ситуації, досвід клієнта: типу з такими проблемами приходить кожен другий; ваші проблеми то дрібниця, от в попереднього клієнта таке було… Кожна людина унікальна. Слід уникати розпитування про травматичний досвід —все, що клієнт хоче розказати — сам розкаже. Ніяких оціночних суджень (ви вчинили погано, ви не так живете). Щирість — основа довіри, клієнти, особливо діти завжди відчувають фальш.

Як, не бувши психологом, допомогти людині поруч, якщо у неї тривога чи панічна атака?

 

На жаль, людина не психолог, людина, яка ніколи не цікавилася психологією, не читала спеціальну літературу не зможе надати ефективну допомогу, та навіть можуть погіршити стан. Чимало з нас проходили курси першої домедичноі допомоги, схожі курси є і з першої психологічної допомоги. На них навчають що треба робити, а чого не варто робити при панічних атаках, тривозі, страхах та багато іншого. Щодо базових технік самодопомоги, то це звісно дихальні техніки, техніки «заземлення».

Ми поспілкувалися з Юлією Чистовською, доктором психологічних наук, професором кафедри психології ЧНУ ім. Б. Хмельницького про те, як зберегти ментальне здоров'я.

Purple and White Creative Brush Strokes Checklist List.png
bottom of page